Panasonic Electric Works ALE13F12
ALE13F12 picture photo
Mfg. Part Number
ALE13F12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Datasheet Download
ALE13F12.pdf
Availability of ALE13F12
QUANTITY
ALE13F12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALE13F12
Internal Part NumberEIS-ALE13F12
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance360 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALE13F12
Related LinksALE1, ALE13F12 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALE13F12 Details Description
Related parts for ALE13F12
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 10.4X14.3" FOR NB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS VERT .4MM SL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE CLAMP BLIND HOLE MOUNT BLK datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 49MM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HDM datasheet.pdf
Multiformat 216 MHz Video Encoder with Six NSV 12-Bit DACs IC datasheet.pdf