Panasonic Electric Works ALE72F48
ALE72F48 picture photo
Mfg. Part Number
ALE72F48
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Datasheet Download
ALE72F48.pdf
Availability of ALE72F48
QUANTITY
ALE72F48 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALE72F48
Internal Part NumberEIS-ALE72F48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.2mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)36 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time25ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power200 mW
Coil Resistance11.52 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALE72F48
Related LinksALE7, ALE72F48 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALE72F48 Details Description
Related parts for ALE72F48
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT SCREW MNT 1/2" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 19A DPAK datasheet.pdf
IC VOLT PROT LI-ION 16TSSOP datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-D-141-E1) datasheet.pdf
UNISHEET LABELS datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
68UF 63V 8X11,5 datasheet.pdf