Artesyn Embedded Technologies ALO20A48-L
ALO20A48-L picture photo
Mfg. Part Number
ALO20A48-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 120W
Datasheet Download
ALO20A48-L.pdf
Availability of ALO20A48-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALO20A48-L Order Process
Ship out your order
Specifications of ALO20A48-L
Internal Part NumberEIS-ALO20A48-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesALO
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.32" H (58.4mm x 22.9mm x 8.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALO20A48-L
Related LinksALO20, ALO20A48-L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ALO20A48-L Details Description
Related parts for ALO20A48-L
CAP CER 0.047UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 115W datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.3A SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
RING CORE CHOKE 2X3MH 1A HORZ datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1.5K OHM 100W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES 499 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf