Artesyn Embedded Technologies ALO40K48N-S
ALO40K48N-S picture photo
Mfg. Part Number
ALO40K48N-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 120W 48VIN 1.2V SMD
Datasheet Download
ALO40K48N-S.pdf
Availability of ALO40K48N-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALO40K48N-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ALO40K48N-S
Internal Part NumberEIS-ALO40K48N-S
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package210
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesALO40
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.31" H (58.4mm x 22.9mm x 7.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALO40K48N-S
Related LinksALO40, ALO40K48N-S Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ALO40K48N-S Details Description
Related parts for ALO40K48N-S
LABEL TT S LAM WHT .75 X .9375" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 380MA 270 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN 156POS ZIF PCB PLUG datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
IC PFC CTLR 385W 90V 16ESIP datasheet.pdf