Artesyn Embedded Technologies ALQ40G48N
ALQ40G48N picture photo
Mfg. Part Number
ALQ40G48N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 144W 48VIN 2.5V NEG
Datasheet Download
ALQ40G48N.pdf
Availability of ALQ40G48N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALQ40G48N Order Process
Ship out your order
Specifications of ALQ40G48N
Internal Part NumberEIS-ALQ40G48N
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesALQ40
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series144W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.48" W x 0.38" H (57.9mm x 36.8mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max144W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALQ40G48N
Related LinksALQ4, ALQ40G48N Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ALQ40G48N Details Description
Related parts for ALQ40G48N
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO277A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 79.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX LIN COMPANION 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf