Vishay/Dale ALSR051K250JE12
ALSR051K250JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR051K250JE12
Brief Description
RES 1.25K OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR051K250JE12.pdf
Availability of ALSR051K250JE12
QUANTITY
ALSR051K250JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR051K250JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR051K250JE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.25k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR051K250JE12
Related LinksALSR051, ALSR051K250JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR051K250JE12 Details Description
Related parts for ALSR051K250JE12
JUMPER-H9992TR/1853 WH/X 3" datasheet.pdf
IC CTLR DUAL STEP DOWN 32VFQFPN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
VMODMIB VHDCI INTERFACE BOARD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T SOLDER LUG datasheet.pdf
H48-2K 30X30X0.1MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf