Vishay/Dale ALSR052K200FE12
ALSR052K200FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR052K200FE12
Brief Description
RES 2.2K OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR052K200FE12.pdf
Availability of ALSR052K200FE12
QUANTITY
ALSR052K200FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR052K200FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR052K200FE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR052K200FE12
Related LinksALSR052, ALSR052K200FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR052K200FE12 Details Description
Related parts for ALSR052K200FE12
CAP ALUM 820UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES 665K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.5A 8LFCSP datasheet.pdf
5CKT 1.5MM WIRE TRAP ASY datasheet.pdf
RES 301 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 33 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf