Vishay/Dale ALSR10200R0FE12
ALSR10200R0FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR10200R0FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR10200R0FE12.pdf
Availability of ALSR10200R0FE12
QUANTITY
ALSR10200R0FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR10200R0FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR10200R0FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 1.730" L (7.92mm x 43.94mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR10200R0FE12
Related LinksALSR102, ALSR10200R0FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR10200R0FE12 Details Description
Related parts for ALSR10200R0FE12
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SOLDERING IRON datasheet.pdf
SCR FAST SW 1600V 150A TO200AB datasheet.pdf
UM10-2466 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
CLIP HARNESS PUSH MOUNT WINGED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 80MA 400 MOHM datasheet.pdf