Vishay/Dale ALSR1020R00FE12
ALSR1020R00FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR1020R00FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR1020R00FE12.pdf
Availability of ALSR1020R00FE12
QUANTITY
ALSR1020R00FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR1020R00FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR1020R00FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 1.730" L (7.92mm x 43.94mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR1020R00FE12
Related LinksALSR102, ALSR1020R00FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR1020R00FE12 Details Description
Related parts for ALSR1020R00FE12
RES SMD 158K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 130MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf