Vishay/Dale ALSR102K250FE12
ALSR102K250FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR102K250FE12
Brief Description
RES 2.25K OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR102K250FE12.pdf
Availability of ALSR102K250FE12
QUANTITY
ALSR102K250FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR102K250FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR102K250FE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 1.730" L (7.92mm x 43.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR102K250FE12
Related LinksALSR102, ALSR102K250FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR102K250FE12 Details Description
Related parts for ALSR102K250FE12
IDC CABLE - MPK50K/MC50G/MPK50K datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf