Vishay/Dale ALSR1050R00FE12
ALSR1050R00FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR1050R00FE12
Brief Description
RES 50 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR1050R00FE12.pdf
Availability of ALSR1050R00FE12
QUANTITY
ALSR1050R00FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR1050R00FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR1050R00FE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 1.730" L (7.92mm x 43.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR1050R00FE12
Related LinksALSR105, ALSR1050R00FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR1050R00FE12 Details Description
Related parts for ALSR1050R00FE12
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADP2108 1.8V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 30 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
GPS SYNC MODULE FOR FLUKE 430 SE datasheet.pdf
TERM PLUG HORIZ 508MM 11C GREEN datasheet.pdf