Panasonic Electric Works ALZ22B18W
ALZ22B18W picture photo
Mfg. Part Number
ALZ22B18W
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V
Datasheet Download
ALZ22B18W.pdf
Availability of ALZ22B18W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALZ22B18W Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ22B18W
Internal Part NumberEIS-ALZ22B18W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALZ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current22.2mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)12.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class B, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance810 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ22B18W
Related LinksALZ2, ALZ22B18W Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ22B18W Details Description
Related parts for ALZ22B18W
IDC CABLE-ASC20G/ AE20G / ASC20G datasheet.pdf
REGULATOR 14.6V 3A HORZ HZ HT datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=60M datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP POLY 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf