Panasonic Electric Works ALZ22F24W
ALZ22F24W picture photo
Mfg. Part Number
ALZ22F24W
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Datasheet Download
ALZ22F24W.pdf
Availability of ALZ22F24W
QUANTITY
ALZ22F24W Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ22F24W
Internal Part NumberEIS-ALZ22F24W
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Fully
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ22F24W
Related LinksALZ2, ALZ22F24W Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ22F24W Details Description
Related parts for ALZ22F24W
CAP PUSHBUTTON RECT BLK/WHT LENS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 650 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE COMPUTER MONITOR PC98 2M datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS53219-690 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW 3DFN datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf