Texas Instruments AM26LS31CNE4
AM26LS31CNE4 picture photo
Mfg. Part Number
AM26LS31CNE4
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-DIP
Datasheet Download
AM26LS31CNE4.pdf
Availability of AM26LS31CNE4
QUANTITY
AM26LS31CNE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of AM26LS31CNE4
Internal Part NumberEIS-AM26LS31CNE4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeDriver
ProtocolRS422, RS485
Number of Drivers/Receivers4/0
Duplex-
Receiver Hysteresis-
Data Rate-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM26LS31CNE4
Related LinksAM26LS, AM26LS31CNE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
AM26LS31CNE4 Details Description
Related parts for AM26LS31CNE4
CONN HEADER .100 DUAL R/A 32POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DVR 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER PIN VERT 14POS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 1206 datasheet.pdf
UNIV 100-240VAC-24VDC CONT NEMA datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BASE, .100 datasheet.pdf
OSC MEMS 003.5712MHZ CMOS SMD datasheet.pdf