Hirose Electric Co Ltd FH18-51S-0.3SHW
FH18-51S-0.3SHW picture photo
Mfg. Part Number
FH18-51S-0.3SHW
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH18-51S-0.3SHW.pdf
Availability of FH18-51S-0.3SHW
QUANTITY
FH18-51S-0.3SHW Order Process
Ship out your order
Specifications of FH18-51S-0.3SHW
Internal Part NumberEIS-FH18-51S-0.3SHW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH18
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions51
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF), Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.15A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH18-51S-0.3SHW
Related LinksFH18-51, FH18-51S-0.3SHW Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH18-51S-0.3SHW Details Description
Related parts for FH18-51S-0.3SHW
TESTER RS232 INTERFACE METALIZED datasheet.pdf
JUMPER FOR SAK 16 10POS datasheet.pdf
IC DUAL CHAN PWR DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 240MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IGBT 600V 35A 113W TO247 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 630MA 350VAC 100VDC datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/75A DC datasheet.pdf