Panasonic Electric Works AM50030A53-A
AM50030A53-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50030A53-A
Brief Description
AM5 SWITCH .1A SPST-NO PIN
Datasheet Download
AM50030A53-A.pdf
Availability of AM50030A53-A
QUANTITY
AM50030A53-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50030A53-A
Internal Part NumberEIS-AM50030A53-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.055" (1.4mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50030A53-A
Related LinksAM5003, AM50030A53-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50030A53-A Details Description
Related parts for AM50030A53-A
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
BRAID LEAD-FREE BROWN .125"X5' datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER CHASSIS 1000W 6 SLOT datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 15A HINGE LEVER datasheet.pdf
BATT PK 9V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf