Panasonic Electric Works AM51631D63N-A
AM51631D63N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51631D63N-A
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SHRT HNG
Datasheet Download
AM51631D63N-A.pdf
Availability of AM51631D63N-A
QUANTITY
AM51631D63N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51631D63N-A
Internal Part NumberEIS-AM51631D63N-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque320gf
Release Force60gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51631D63N-A
Related LinksAM5163, AM51631D63N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51631D63N-A Details Description
Related parts for AM51631D63N-A
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
TL4019 90-DEGREE OVERTRAVEL ACT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf
CABLE ROD HANGER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf