Recom Power RP10-2412SE/M1-HC
RP10-2412SE/M1-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-2412SE/M1-HC
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP10-2412SE/M1-HC.pdf
Availability of RP10-2412SE/M1-HC
QUANTITY
RP10-2412SE/M1-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-2412SE/M1-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-2412SE/M1-HC
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-2412SE/M1-HC
Related LinksRP10-241, RP10-2412SE/M1-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-2412SE/M1-HC Details Description
Related parts for RP10-2412SE/M1-HC
FERRITE CHIP 600OHM 25% 1206 SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 160V TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 50V datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 44POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
POWER TRANSFORMER datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA datasheet.pdf