XP Power JCE0624S12
JCE0624S12 picture photo
Mfg. Part Number
JCE0624S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 6W
Datasheet Download
JCE0624S12.pdf
Availability of JCE0624S12
QUANTITY
JCE0624S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCE0624S12
Internal Part NumberEIS-JCE0624S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXP Power - JCE06 / JTE06 Series
JCE Series DC-DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCE0624S12
Related LinksJCE06, JCE0624S12 Datasheet, XP Power Distributor
JCE0624S12 Details Description
Related parts for JCE0624S12
MOSFET P-CH 450V 0.045A TO92-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 36POS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH ANA QUAD CMOS 16SOIC datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
OPROBE X10 200MHZ W/RO HIPRO 1.2 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf