Artesyn Embedded Technologies AM80A-048L-022F60
AM80A-048L-022F60 picture photo
Mfg. Part Number
AM80A-048L-022F60
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 240W 48VIN 2.2V 60A
Datasheet Download
AM80A-048L-022F60.pdf
Availability of AM80A-048L-022F60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AM80A-048L-022F60 Order Process
Ship out your order
Specifications of AM80A-048L-022F60
Internal Part NumberEIS-AM80A-048L-022F60
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAM80A
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 12.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM80A-048L-022F60
Related LinksAM80A-04, AM80A-048L-022F60 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AM80A-048L-022F60 Details Description
Related parts for AM80A-048L-022F60
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 441MA 360 MOHM datasheet.pdf
TERM BLK 3 POS 5.08MM PCB VERT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
RJ45 RECESSED LOW PROFILE datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 250MW SOD123 datasheet.pdf