Texas Instruments AMC1100DUB
AMC1100DUB picture photo
Mfg. Part Number
AMC1100DUB
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8SOP
Datasheet Download
AMC1100DUB.pdf
Availability of AMC1100DUB
QUANTITY
AMC1100DUB Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC1100DUB
Internal Part NumberEIS-AMC1100DUB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeIsolation
Number of Circuits1
Output TypeDifferential
Slew Rate-
Gain Bandwidth Product-
-3db Bandwidth100kHz
Current - Input Bias-
Voltage - Input Offset200µV
Current - Supply5.4mA
Current - Output / Channel20mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-SOP (2.54mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC1100DUB
Related LinksAMC11, AMC1100DUB Datasheet, Texas Instruments Distributor
AMC1100DUB Details Description
Related parts for AMC1100DUB
BOOT INSULATING datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 9.27MM datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf