Sullins Connector Solutions AMC12DREN-S93
AMC12DREN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
AMC12DREN-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET
Datasheet Download
AMC12DREN-S93.pdf
Availability of AMC12DREN-S93
QUANTITY
AMC12DREN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC12DREN-S93
Internal Part NumberEIS-AMC12DREN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC12DREN-S93
Related LinksAMC12D, AMC12DREN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC12DREN-S93 Details Description
Related parts for AMC12DREN-S93
CONVER DC/DC 0.75 3.63V @ 3A SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C DIE datasheet.pdf
MICRO 25POS SKT 12" datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.2A 213 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 229K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HAN 24 HPR COVER SCREW LOCKING datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf