Sullins Connector Solutions AMC12DTBI
AMC12DTBI picture photo
Mfg. Part Number
AMC12DTBI
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
AMC12DTBI.pdf
Availability of AMC12DTBI
QUANTITY
AMC12DTBI Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC12DTBI
Internal Part NumberEIS-AMC12DTBI
Series-
PackagingTray
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC12DTBI
Related LinksAMC1, AMC12DTBI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC12DTBI Details Description
Related parts for AMC12DTBI
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
IC EEPROM 128BIT 100KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CORD SPT-1 18AWG 2COND 2.74M N-P datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HIGH CURR 8SOIC datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 75A datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf