Sullins Connector Solutions AMC15DREF
AMC15DREF picture photo
Mfg. Part Number
AMC15DREF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET
Datasheet Download
AMC15DREF.pdf
Availability of AMC15DREF
QUANTITY
AMC15DREF Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC15DREF
Internal Part NumberEIS-AMC15DREF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC15DREF
Related LinksAMC1, AMC15DREF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC15DREF Details Description
Related parts for AMC15DREF
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight 20-QFN (3x4) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CBL STR FEMALE-R/A MALE 2POS 3' datasheet.pdf