Sullins Connector Solutions AMC18DRMN-S288
AMC18DRMN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMC18DRMN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100"
Datasheet Download
AMC18DRMN-S288.pdf
Availability of AMC18DRMN-S288
QUANTITY
AMC18DRMN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC18DRMN-S288
Internal Part NumberEIS-AMC18DRMN-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC18DRMN-S288
Related LinksAMC18DR, AMC18DRMN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC18DRMN-S288 Details Description
Related parts for AMC18DRMN-S288
IC WEBSERVER 50MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP .100 TERM RACHET datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 190MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
1M T-BEAM D/ON NPN M3 MTG datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf