Sullins Connector Solutions AMC25DRMT-S288
AMC25DRMT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMC25DRMT-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
AMC25DRMT-S288.pdf
Availability of AMC25DRMT-S288
QUANTITY
AMC25DRMT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC25DRMT-S288
Internal Part NumberEIS-AMC25DRMT-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC25DRMT-S288
Related LinksAMC25DR, AMC25DRMT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC25DRMT-S288 Details Description
Related parts for AMC25DRMT-S288
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 18 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES 270 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf