Sullins Connector Solutions AMC28SAAN
AMC28SAAN picture photo
Mfg. Part Number
AMC28SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 28POS
Datasheet Download
AMC28SAAN.pdf
Availability of AMC28SAAN
QUANTITY
AMC28SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC28SAAN
Internal Part NumberEIS-AMC28SAAN
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC28SAAN
Related LinksAMC2, AMC28SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC28SAAN Details Description
Related parts for AMC28SAAN
FIXED IND 1.2UH 280MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 320MA 1.45 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT563 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 64W QUAD 36HSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A PPAK SO-8 datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR CRIMP SKT datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf