Sullins Connector Solutions AMC30DREI
AMC30DREI picture photo
Mfg. Part Number
AMC30DREI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET
Datasheet Download
AMC30DREI.pdf
Availability of AMC30DREI
QUANTITY
AMC30DREI Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC30DREI
Internal Part NumberEIS-AMC30DREI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC30DREI
Related LinksAMC3, AMC30DREI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC30DREI Details Description
Related parts for AMC30DREI
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP 4.20V SC70-3 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 31POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf