Sullins Connector Solutions AMC30DRMZ-S273
AMC30DRMZ-S273 picture photo
Mfg. Part Number
AMC30DRMZ-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100"
Datasheet Download
AMC30DRMZ-S273.pdf
Availability of AMC30DRMZ-S273
QUANTITY
AMC30DRMZ-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC30DRMZ-S273
Internal Part NumberEIS-AMC30DRMZ-S273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions60
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Side Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC30DRMZ-S273
Related LinksAMC30DR, AMC30DRMZ-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC30DRMZ-S273 Details Description
Related parts for AMC30DRMZ-S273
RES SMD 324K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC QUAD RS-423-B DRIV/REC 28SOIC datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
UPPER STRIPPER BLADE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.24 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf