Sullins Connector Solutions AMC40DRAS
AMC40DRAS picture photo
Mfg. Part Number
AMC40DRAS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A DIP
Datasheet Download
AMC40DRAS.pdf
Availability of AMC40DRAS
QUANTITY
AMC40DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC40DRAS
Internal Part NumberEIS-AMC40DRAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC40DRAS
Related LinksAMC4, AMC40DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC40DRAS Details Description
Related parts for AMC40DRAS
IC COUNTER BIN 8BIT W/REG 20SOIC datasheet.pdf
DEV BOARD FOR CS5571 W/SE INPUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 34POS datasheet.pdf
SE SURFACE LS BELT 2X132" A CRS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D4SL-N3FFG-D datasheet.pdf
CAP ALUM 6600UF 20% 40V FLATPACK datasheet.pdf