Abracon Corporation AMCV-0201-5R5-C500N-T
AMCV-0201-5R5-C500N-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-0201-5R5-C500N-T
Brief Description
SMD VARISTOR 50PF 30% 5A
Datasheet Download
AMCV-0201-5R5-C500N-T.pdf
Availability of AMCV-0201-5R5-C500N-T
QUANTITY
AMCV-0201-5R5-C500N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-0201-5R5-C500N-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-0201-5R5-C500N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)10V
Varistor Voltage (Typ)12V
Varistor Voltage (Max)14V
Current - Surge5A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts4VAC
Maximum DC Volts5.5VDC
Energy0.01J
Package / Case0201 (0603 Metric)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-0201-5R5-C500N-T
Related LinksAMCV-0201-, AMCV-0201-5R5-C500N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-0201-5R5-C500N-T Details Description
Related parts for AMCV-0201-5R5-C500N-T
DIAL SCALE 10 TURN CONCENTRIC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 1.27MM RT ANG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf