| Internal Part Number | EIS-AMCV-0402-260-C180N-T | |
| RoHS Information | RoHS2/REACH Compliance | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 31V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 34.5V | |
| Varistor Voltage (Max) | 38V | |
| Current - Surge | 5A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 18.4VAC | |
| Maximum DC Volts | 26VDC | |