Abracon Corporation AMCV-0603LC-260-C100N-T
AMCV-0603LC-260-C100N-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-0603LC-260-C100N-T
Brief Description
SMD VARISTOR 10PF
Datasheet Download
AMCV-0603LC-260-C100N-T.pdf
Availability of AMCV-0603LC-260-C100N-T
QUANTITY
AMCV-0603LC-260-C100N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-0603LC-260-C100N-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-0603LC-260-C100N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)31V
Varistor Voltage (Typ)34.5V
Varistor Voltage (Max)38V
Current - Surge2A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts18.4VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy0.005J
Package / Case0603 (1608 Metric)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-0603LC-260-C100N-T
Related LinksAMCV-0603LC, AMCV-0603LC-260-C100N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-0603LC-260-C100N-T Details Description
Related parts for AMCV-0603LC-260-C100N-T
IC FPGA 169 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 20 POS .197 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 25' datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf