Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML22JBC2BD
AML22JBC2BD picture photo
Mfg. Part Number
AML22JBC2BD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V
Datasheet Download
AML22JBC2BD.pdf
Availability of AML22JBC2BD
QUANTITY
AML22JBC2BD Order Process
Ship out your order
Specifications of AML22JBC2BD
Internal Part NumberEIS-AML22JBC2BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeSquare, Button (Not Included)
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesFull Guard Bezel
Panel Cutout DimensionsSquare - 19.05mm²
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML22JBC2BD
Related LinksAML22, AML22JBC2BD Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
AML22JBC2BD Details Description
Related parts for AML22JBC2BD
CONN 1.6/5.6 PLUG 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RAIL 6MM END PLATE datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP J-LEAD datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 13 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 900MA 250 MOHM datasheet.pdf