| Internal Part Number | EIS-AML24GBA2CA03 | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 3A (AC), 2A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 24V | |
| Actuator Type | Actuator Arm, Cap Required - Illuminated | |
| Color - Actuator/Cap | - | |
| Actuator Marking | Varies by Cap | |
| Illumination Type, Color | Incandescent | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In | |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 28.98mm x 19.05mm | |