Amphenol Aerospace Operations D38999/20MJ43JA
D38999/20MJ43JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ43JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MJ43JA.pdf
Availability of D38999/20MJ43JA
QUANTITY
D38999/20MJ43JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ43JA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ43JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ43JA
Related LinksD38999/, D38999/20MJ43JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MJ43JA Details Description
Related parts for D38999/20MJ43JA
LIGHT PIPE SGL RT ANGLE 3.6MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 7POS STR GOLD datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SLA 08/90B 3.2SN OG datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 925MA 175 MOHM datasheet.pdf