ITT Cannon, LLC CA3108F18-22PBF80
CA3108F18-22PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F18-22PBF80
Brief Description
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108F18-22PBF80.pdf
Availability of CA3108F18-22PBF80
QUANTITY
CA3108F18-22PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F18-22PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3108F18-22PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F18-22PBF80
Related LinksCA3108F1, CA3108F18-22PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F18-22PBF80 Details Description
Related parts for CA3108F18-22PBF80
CORD ALLIG CLIP PATCH 24" RED datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.5A MCPH3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf