Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML24GBE2BA06
AML24GBE2BA06 picture photo
Mfg. Part Number
AML24GBE2BA06
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V
Datasheet Download
AML24GBE2BA06.pdf
Availability of AML24GBE2BA06
QUANTITY
AML24GBE2BA06 Order Process
Ship out your order
Specifications of AML24GBE2BA06
Internal Part NumberEIS-AML24GBE2BA06
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Illumination Type, ColorIncandescent
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML24GBE2BA06
AML24GBE2BA06 Details Description
Related parts for AML24GBE2BA06
RES SMD 150KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 20ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 10V 1505 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf