Sullins Connector Solutions AMM10DSES-S13
AMM10DSES-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMM10DSES-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
AMM10DSES-S13.pdf
Availability of AMM10DSES-S13
QUANTITY
AMM10DSES-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM10DSES-S13
Internal Part NumberEIS-AMM10DSES-S13
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM10DSES-S13
Related LinksAMM10D, AMM10DSES-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM10DSES-S13 Details Description
Related parts for AMM10DSES-S13
DIODE GEN PURP 800V 4A AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL55036 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10B PG29 datasheet.pdf
TVS DIODE 13.7VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE16 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf