Sullins Connector Solutions AMM12DTMN-S273
AMM12DTMN-S273 picture photo
Mfg. Part Number
AMM12DTMN-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156"
Datasheet Download
AMM12DTMN-S273.pdf
Availability of AMM12DTMN-S273
QUANTITY
AMM12DTMN-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM12DTMN-S273
Internal Part NumberEIS-AMM12DTMN-S273
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM12DTMN-S273
Related LinksAMM12DT, AMM12DTMN-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM12DTMN-S273 Details Description
Related parts for AMM12DTMN-S273
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 22POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN STACKER 12POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS PWR RED PIN datasheet.pdf