Sullins Connector Solutions AMM15DSEN-S13
AMM15DSEN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMM15DSEN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
AMM15DSEN-S13.pdf
Availability of AMM15DSEN-S13
QUANTITY
AMM15DSEN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM15DSEN-S13
Internal Part NumberEIS-AMM15DSEN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM15DSEN-S13
Related LinksAMM15D, AMM15DSEN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM15DSEN-S13 Details Description
Related parts for AMM15DSEN-S13
DIODE SCHOTTKY 20V 35MA SSSMINI2 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 36IN datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf