Sullins Connector Solutions AMM25DRSS-S288
AMM25DRSS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMM25DRSS-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156"
Datasheet Download
AMM25DRSS-S288.pdf
Availability of AMM25DRSS-S288
QUANTITY
AMM25DRSS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM25DRSS-S288
Internal Part NumberEIS-AMM25DRSS-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM25DRSS-S288
Related LinksAMM25DR, AMM25DRSS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM25DRSS-S288 Details Description
Related parts for AMM25DRSS-S288
MODULE SOCKET MPLAB PM3 28/44QFN datasheet.pdf
UM45-SEFEM.NUTBK datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf