Sullins Connector Solutions AMM30DRMD
AMM30DRMD picture photo
Mfg. Part Number
AMM30DRMD
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156 WW
Datasheet Download
AMM30DRMD.pdf
Availability of AMM30DRMD
QUANTITY
AMM30DRMD Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM30DRMD
Internal Part NumberEIS-AMM30DRMD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM30DRMD
Related LinksAMM3, AMM30DRMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM30DRMD Details Description
Related parts for AMM30DRMD
JUMPER-H1505TR/A3048B/H1505TR 4" datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.050 16 POS datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 2A 50V DO-41 datasheet.pdf