Sullins Connector Solutions AMM36DRYS-S13
AMM36DRYS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMM36DRYS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156"
Datasheet Download
AMM36DRYS-S13.pdf
Availability of AMM36DRYS-S13
QUANTITY
AMM36DRYS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM36DRYS-S13
Internal Part NumberEIS-AMM36DRYS-S13
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM36DRYS-S13
Related LinksAMM36D, AMM36DRYS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM36DRYS-S13 Details Description
Related parts for AMM36DRYS-S13
DIODE ARRAY GP 200V 6A DPAK datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 1A 4-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 150K OHM 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 520V 5A DPAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Coax) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 148-155MHZ SF datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 24LFCSP datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 4.77A 30 MOHM TH datasheet.pdf