Linx Technologies ANT-2.4-CW-RCT-SS
ANT-2.4-CW-RCT-SS picture photo
Mfg. Part Number
ANT-2.4-CW-RCT-SS
Brief Description
ANTENNA 2.4GHZ 1/2 WAVE SMA
Datasheet Download
ANT-2.4-CW-RCT-SS.pdf
Availability of ANT-2.4-CW-RCT-SS
QUANTITY
ANT-2.4-CW-RCT-SS Order Process
Ship out your order
Specifications of ANT-2.4-CW-RCT-SS
Internal Part NumberEIS-ANT-2.4-CW-RCT-SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package30
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesRCT
Packaging*
Frequency GroupUHF (2 GHz ~ 3 GHz)
Frequency (Center/Band)2.4GHz
Frequency Range2.4GHz ~ 2.5GHz
Antenna TypeWhip, Tilt
Number of Bands1
VSWR1.9
Return Loss-
Gain2.2dBi
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, SMA Male
Ingress Protection-
Mounting TypeConnector Mount
Height (Max)4.449" (113.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ANT-2.4-CW-RCT-SS
Related LinksANT-2.4-, ANT-2.4-CW-RCT-SS Datasheet, Linx Technologies Distributor
ANT-2.4-CW-RCT-SS Details Description
Related parts for ANT-2.4-CW-RCT-SS
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3POS STR 1B/1B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 10MM datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 344 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf