Linx Technologies ANT-315-CW-RH
ANT-315-CW-RH picture photo
Mfg. Part Number
ANT-315-CW-RH
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANTENNA 315MHZ 1/4 WAVE WHIP
Datasheet Download
ANT-315-CW-RH.pdf
Availability of ANT-315-CW-RH
QUANTITY
ANT-315-CW-RH Order Process
Ship out your order
Specifications of ANT-315-CW-RH
Internal Part NumberEIS-ANT-315-CW-RH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package90
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesRH
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency (Center/Band)315MHz
Frequency Range310MHz ~ 320MHz
Antenna TypeWhip, Straight
Number of Bands1
VSWR1.9
Return Loss-
Gain-
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, RP-SMA Male
Ingress Protection-
Mounting TypeConnector Mount
Height (Max)2.008" (51.00mm)
Applications-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ANT-315-CW-RH
Related LinksANT-31, ANT-315-CW-RH Datasheet, Linx Technologies Distributor
ANT-315-CW-RH Details Description
Related parts for ANT-315-CW-RH
IDC CABLE - MPD16K/MC16M/MPD16K datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 18-75VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SWITCH LEVER 20A SPDT .250 QC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHT/YEL 100' datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF B datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf