Linx Technologies ANT-418-HESM
ANT-418-HESM picture photo
Mfg. Part Number
ANT-418-HESM
Brief Description
ANTENNA 418 MHZ SMT 1/4 WAVE
Datasheet Download
ANT-418-HESM.pdf
Availability of ANT-418-HESM
QUANTITY
ANT-418-HESM Order Process
Ship out your order
Specifications of ANT-418-HESM
Internal Part NumberEIS-ANT-418-HESM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesProper PCB Design for Embedded Antennas
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package100
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesHE
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency (Center/Band)418MHz
Frequency Range393MHz ~ 443MHz
Antenna TypeHelical
Number of Bands1
VSWR2
Return Loss-
Gain1.7dBi
Power - Max-
Features-
TerminationSolder
Ingress Protection-
Mounting TypeThrough Hole
Height (Max)0.350" (8.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ANT-418-HESM
Related LinksANT-41, ANT-418-HESM Datasheet, Linx Technologies Distributor
ANT-418-HESM Details Description
Related parts for ANT-418-HESM
IC REG MULT CONFIG INV 15V TO263 datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR TC74 THERML SENSR datasheet.pdf
IC RCVR DUAL RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
INDICATOR ROCKER ILL 28V WHT CAP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC POWER DIST LOAD SW SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 950MA 222 MOHM datasheet.pdf