Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOB1606L
AOB1606L picture photo
Mfg. Part Number
AOB1606L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 12A TO263
Datasheet Download
AOB1606L.pdf
Availability of AOB1606L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AOB1606L Order Process
Ship out your order
Specifications of AOB1606L
Internal Part NumberEIS-AOB1606L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Ta), 178A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.7V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs102nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max2.1W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOB1606L
Related LinksAOB1, AOB1606L Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOB1606L Details Description
Related parts for AOB1606L
PC TERM BLOCK 5.08MM 3POS datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC R6 datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf