Abracon Corporation AOCJY4A-40.000MHZ-E
AOCJY4A-40.000MHZ-E picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY4A-40.000MHZ-E
Brief Description
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
AOCJY4A-40.000MHZ-E.pdf
Availability of AOCJY4A-40.000MHZ-E
QUANTITY
AOCJY4A-40.000MHZ-E Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY4A-40.000MHZ-E
Internal Part NumberEIS-AOCJY4A-40.000MHZ-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAOCJY4.pdfAOCJY4.stp
FamilyOscillators
SeriesAOCJY4
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±10ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.421" L x 1.071" W (36.10mm x 27.20mm)
Height0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY4A-40.000MHZ-E
Related LinksAOCJY4A-4, AOCJY4A-40.000MHZ-E Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY4A-40.000MHZ-E Details Description
Related parts for AOCJY4A-40.000MHZ-E
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 396 I/O 672FCBGA datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
750 TB SPR CLA 90D B/T datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HDM 5EMPO110F G datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
WATCHPORT T TEMP SENSOR datasheet.pdf
15000UF 16V 25,4X35 datasheet.pdf