Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOWF25S65
AOWF25S65 picture photo
Mfg. Part Number
AOWF25S65
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 25A TO262F
Datasheet Download
AOWF25S65.pdf
Availability of AOWF25S65
QUANTITY
AOWF25S65 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOWF25S65
Internal Part NumberEIS-AOWF25S65
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesaMOS™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C25A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs26.4nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1278pF @ 100V
Power - Max28W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOWF25S65
Related LinksAOWF, AOWF25S65 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOWF25S65 Details Description
Related parts for AOWF25S65
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 5A TO220D datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HEADR 50POS .100" T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 10POS+1GND SCREW datasheet.pdf
TRIM KIT 30" X 72" UMMAT AL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf